Za górami, za lasami pomiędzy Złotym Groniem, Ochodzitą i Wawrzaczowym Groniem rozłożyły się trzy wsie: Istebna, Koniaków i Jaworzynka tworząc Beskidzką Trójwieś.
Jaworzynka leży w dolinach rzek Beskidu Śląskiego - Krężelki i Czadeczki. Znajduje się w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego.
Jaworzynka to najbardziej na południowy-zachód wysunięta wieś polskiej części Beskidu Śląskiego.
Tu zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji, które oznaczono 3 słupami granicznymi noszącymi nazwę "Trójstyku". Nie bez znaczenia jest fakt, że na terenie gminy znajdują się aż trzy przejscia graniczne: dwa dla ruchu pieszego w Hyrčawie i Kotelnicy oraz przejście dla ruchu turystycznego w Jasnowicach.
Miejscowość ta jest atrakcyjna turystycznie i krajoznawczo. Znajduje się w niej m.in. izba regionalna "Muzeum na Grapie", w której można zapoznać się z życiem dawnych górali śląskich i obejrzeć wytwory rękodzieła lokalnej społeczności.
Góry i wspaniałe lasy są największym atutem Trójwsi. Przyciągają na szlaki turystów we wszystkich porach roku. Zimą wyciągi narciarskie i dobrze funkcjonujące zaplecze przyciąga i amatorów nart oraz tych, którzy chcą pooddychać świeżym, górskim powietrzem.
Najwyższym w okolicy wzniesieniem, jest Ochodzita (895 m n.p.m.), z której roztacza się, imponujący widok.
Trójwieś jest miejscem, gdzie szczególnie dba się o tradycję. Prawie w każdym domu mieszkańcy parają się wyrobem instrumentów muzycznych, malują lub rzeźbią.
Z regionem "beskidzkiej trójwsi" utożsamiane są znane w Polsce i na świecie: koniakowskie koronki i hafty z Istebnej i Jaworzynki.
Ogromną zaletą regionu jest jednak przyroda. W miarę dzika i jeszcze "nie zadeptana". Daje ona możliwość wyciszenia i odpoczynku.
Przyjeżdża tu cała Polska, przyjedź i Ty.
Zapraszamy